Lesson 1. Multiplication - Digital Pack

Lesson 1. Multiplication - Digital Pack

Regular price $29.99 $29.99 Sale

INTENDED FOR GRADES 5 AND UP

Our partner, SendOwl, will email you a personal digital download link.

PRODUCT HIGHLIGHTS 

  • Printable Worksheets 
  • PDF version of the Lesson
  • A complimentary pre-test and post-test 
  • A page by page instructional video by Mrs. Finney
  • Digital download of the multiplication track "You Know Me"

SYSTEM REQUIREMENTS

  • 1.45 GB of free space
  • Media Player Software Installed (iTunes recommended)

OVERVIEW

Get the complete lesson on multiplication for the low price of $29.99. Designed for students who need help mastering multiplication, the Lyrical Math Lesson 1 Digital Pack from JFINTV® is a one of a kind teaching tool. What makes this math resource special is the page-by-page instructional video by Mrs. Finney, an experienced math teacher, and hip-hop artist. She breaks down the concept of multiplication in a way that is simple and easy to understand. Click HERE for a lesson plan preview. 

MATH CONCEPTS COVERED

  1. Multiplication

Mastering basic math skills can be a challenge, but with the Lyrical Math Lesson 1 Digital Pack from JFINTV®your child can gain confidence and become more proficient in math!